تازه‌های یاس

معرفی تیکاف

با بررسی آمار اختراعاتی که هر سال در ایران ثبت می­شوند متوجه می­شویم که ایران از نظر تعداد ثبت اختراع رتبه 16 دنیا را داراست که رتبه قابل قبولی است. با بررسی بیشتر متوجه می­شویم که افراد بسیاری نیز هستند که دارای طرح­های خلاقانه و فناورانه می­باشند و به هر دلیلی ثبت اختراع انجام نداده­اند و در صورت پیگیری و ثبت این طرح­ها، آمار موجود از شرایط فعلی نیز بالاتر خواهد رفت. این در حالی است که نرخ تبدیل این اختراعات به شرکت­های پویا و ایجاد ثروت از اختراعات و طرح های نوآورانه در ایران بسیار پایین­تر از میانگین جهانی است و بنا به گفته برخی منابع ایران حتی در بین 100 کشور برتر از نظر تجاری سازی طرح های نوآورانه نمی­باشد.

آزمایشگاه بر روی چیپ (Lab on chip) - استارتاپ مکانو

فنّاوری میکروفلوئیدیک از فناوری‌های نوینی هست که با بهره‌گیری از ویژگی‌های سیالات شامل مایعات و گازها در حجم‌های میکرو ، نانو لیتر و حتی تا پیکو با کاهش هزینه ها و مدت‌زمان انجام کار، همچنین با افزایش دقت (در این سیستم‌ها جداسازی و تشخیص، با حساسیت و قدرت تفکیک بالا صورت می‌پذیرد) داشتن این ویژگی‌ها امروزه توانسته این فناوری را دانش محبوبی با کاربردهای گسترده در بیشتر زمینه‌ها ازجمله بیولوژی تبدیل کند. تراشه‌های میکروفلوئیدیک را معمولاً بر اساس اهداف موردمطالعه طراحی و می‌سازند، از ویژگی‌های کاربردی این دانش قدرت انعطاف‌پذیری بالای آن برای ساختارهای جدید هست. درزمینهٔ میکروفلوئیدیک مواردی که بیشتر در این زمینه مطرح میباشد،آزمایشگاه بر روی چیپ یا Lab on chip می‌باشد.

راه‌حلی نجات بخش برای استارتاپ‌ها!!!

استارتاپ‌ها معمولا پس از گذراندن مراحل اولیه و رسیدن به یک ثبات نسبی، با انبوهی از فعالیت‌ها مواجه هستند که هر کدام از آن‌ها از اهمیت خاصی برخوردار بوده و می‌بایست به‌موقع انجام شوند. بنابراین نیازمند جذب نیروهای جدید هستند. گذراندن این مرحله غالبا جهش بزرگی در استارتاپ‌ها ایجاد می‌کند و پس از آن اگر ایده و تیم مناسبی داشته باشند می‌توانند با جذب سرمایه‌گذار و سوددهی، درآمد موردنظر خود را کسب کنند.
×