آزمایشگاه بر روی چیپ (Lab on chip) - استارتاپ مکانو


گردآورنده: استارتاپ مکانو

شعاراستارتاپ: حالا به من نگاه کن...

حوزه فعالیت استارتاپ: میکروفلوئیدیک

اهداف استارتاپ : مشاوره ،طراحی،ساخت،آموزش وکمک در انجام پروژه های مربوطه

 

       فنّاوری میکروفلوئیدیک از فناوری‌های نوینی هست که با بهره‌گیری از ویژگی‌های سیالات شامل مایعات و گازها در حجم‌های میکرو ، نانو لیتر و حتی تا پیکو با کاهش هزینه ها و مدت‌زمان انجام کار، همچنین با افزایش دقت (در این سیستم‌ها جداسازی و تشخیص، با حساسیت و قدرت تفکیک بالا صورت می‌پذیرد) داشتن این ویژگی‌ها امروزه توانسته این فناوری را دانش محبوبی با کاربردهای گسترده در بیشتر زمینه‌ها ازجمله بیولوژی تبدیل کند. تراشه‌های میکروفلوئیدیک را معمولاً بر اساس اهداف موردمطالعه طراحی و می‌سازند، از ویژگی‌های کاربردی این دانش قدرت انعطاف‌پذیری بالای آن برای ساختارهای جدید هست. درزمینهٔ میکروفلوئیدیک مواردی که بیشتر  در این زمینه مطرح میباشد،آزمایشگاه بر روی چیپ یا Lab on chip می‌باشد.

آزمایشگاه بر روی چیپ به‌اصطلاح عبارت است از کوچک کردن آزمایشگاه به‌اندازه یک چیپ با ابعادی در حدود چند سانتی‌متر هست، درواقع به ما می‌گوید که مراحل انجام یک آزمایش از آماده‌سازی نمونه تا تجزیه‌وتحلیل داده بر روی یک سطح بسیار کوچک در حد چند سانتی‌متر یا کوچک‌تر انجام می‌گیرد.

آزمایشگاه تراشه‌ای ابزاری است که امکان ادغام و یکپارچه‌سازی چندین عملیات آزمایشگاهی را تنها بر روی یک تراشه منفرد در مقیاس کوچکی در حد چند سانتیمتر تا چند میلی‌متر مربع فراهم می‌سازد. تراشه آزمایشگاهی با جریان مایعاتی با حجم بسیار کم (در حد نانو لیتر تا پیکولیتر) درون کانال‌های میکرونی سروکار دارد که توسط فرایندهای تکی یا چندگانه درون تراشه، برای تجزیه‌وتحلیل شیمیایی به کار می‌روند. از مزایای آزمایشگاه روی تراشه می‌توان به مصرف حجم کمتری از مایعات برای تجزیه‌وتحلیل، کاهش مدت زمان انجام آزمایش، کنترل بهتر فرآیندها، مناسب بودن برای تحلیل‌های جامع با توان عملیاتی بالا، هزینه‌های پایین ساخت‌وساز در تولید انبوه، ایمنی آزمایش ازجمله در مطالعات شیمیایی و هسته‌ای و اطمینان بیشتر از دقت داده‌های حاصل اشاره نمود.

آزمایشگاه بر روی تراشه

آزمایشگاه بر روی تراشه به روایت تصویر

آزمایشگاه روی تراشه دارای کاربردهای بسیاری درزمینه های مختلفی هست، از مهم‌ترین آنها می‌توان به کاربرد آن درزمینهٔ علوم پزشکی جهت تسریع در تشخیص و درمان بیمارهای مزمن و پزشکی شخصی اشاره کرد. همچنین این فناوری دارای قابلیت های زیادی در زمینه بیولوژی سلولی و مولکولی در تشخیص DNA/RNA و کنترل سلول‌ها تا حد یک تک ‌سلول کاربرد دارند. به‌طورکلی می‌توان امید داشت که به کمک آزمایشگاه روی چیپ (Lab On Chip) بتوان جان زیادی را از مرگ نجات داد. هرچند بیشتر کاربردهای آزمایشگاه بر روی تراشه درزمینهٔ بیولوژی هست، اما این دانش درزمینهٔ های دیگری ازجمله جداسازی سلول‌ ، مطالعه ذرات در مقیاس میکرو و افزاره‌ای کوچک‌شده مناسب برای تحلیل پارامترهای شیمیایی در سیال اشاره کرد،همچنین در مهندسی شیمی به‌منظور سرد و گرم کردن سریع در مقیاس میکرو ، امکان جداسازی مولکولی در نمک‌زدایی ، تصفیه آب و... کاربرد دارد. با توجه به اهمیت و کارایی بالای این فناوری درزمینهٔ های مختلف تیم مکانو در نظر دارد در این راستا با توجه به ظرفیت‌های که در کشور هست، با تلاش و کارآفرینی در این زمینه با جذب سرمایه‌گذاری های مناسب در این راستا بتواند خدمات مفیدی را به جامعه ارائه بدهد و امکان اشتغال زایی برای متخصصین مربوطه در این را زمینه فراهم سازد.