زندگی نامه کارآفرینان موفق: بیل گیتس


زندگی نامه کارآفرینان موفق
از آنجا که مطالعه زندگی افراد موفق و خلاق به انسان در افزایش خلاقیت و هوش اقتصادی کمک میکند، از این پس در این بخش به بررسی زندگی بزرگان حوزه فناوری، نوآوری و کارآفرینی میپردازیم.
بخش اول : بیل گیتس “Bill Gates”
بيل گيتس در 28 اکتبر سال 1955 در يک خانواده متوسط در شهر سياتل امريکا متولد شد.پدر بيل , ويليام هنري گيتس دوم وکيل دادگستري و يکي از سرشنايان شهر سياتل بود  و مادر او معلم مدرسه و يکي از اعضا هيئت مديره United Way International  بود.
اولین هک بیل گیتس:
در آغاز يکي سالهاي تحصيلي مسئولان مدرسه Lakeside "که بیل گیتس در آن تحصیل میکرد" تصميم گرفتند با کمک خانواده دانش آموزان, يک ترمينال کامپيوتر اجاره کنند و در اختيار دانش آموزان قرار بدهند. بیل گیتس پس از مدتی این ترمینال کامپیوتر را هک کرده و از آن به صورت رایگان استفاده می نمود! تا اینکه مدرسه متوجه شد و استفاده از کامپیوتر را برای وی ممنوع کردند ... اما بعدها متوجه شدند که وی در این حوزه مهارت خاصی داشته و به او این امکان را دادند که برای افزایش مهارت های خود از این موقعیت استفاده کند.
در اين هنگام بيل گيتس با کامپيوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در سيزده سالگي اولين نرم فزار خود را که يک بازي ساده بود نوشت. گيتس به همراه دوست خود پل آلن (Paul Allen ) که دو سال از بیل گيتس بزرگتر بود و در زمينه سخت افزار کامپيوتر هم مهارت داشت , بيشتر وقت خود را به برنامه نويسي در اطاق کامپيوتر ميگذراند.
بیل گیتس در مسیر شکوفایی
گيتس در سال 1973 وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا با استيو بالمر “Steve Ballmer” که در حال حاضر رئيس قسمت اداري مايکروسافت است آشنا شد.

گیتس روزی در یک آگهی مطلبی را در رابطه با یک کامپپیوتر جدید خواند . وی با شرکت سازنده تماس گرفت و آنها را به خرید زبان جدید برنامه نویسی خود تشویق نمود . ولی این درحالی بود که اصلا زبان جدیدی وجود نداشت. شرکت به شدت مشتاق این زبان تازه بود و می خواست تا آن را تهیه کند .بیل گیتس در آن زمان حتی این کار را  شروع نکرده بود اما ایده هایی را برای آن در سر می پروراند . گيتس زماني که در هاروارد بود يک نسخه از زبان BASIC را براي کامپيوتر MITS Altair طراحي کرد.                                                                          

بيل گيتس در سال 1975 به همراه دوست دوران کودکي خود شرکت کوچکي بنام Microsoft با شعار "در هر خانه يک کامپيوتر" ايجاد کرد.مايکروسافت انواع زبان هاي برنامه سازي را براي کامپيوترهاي مختلف توليد ميکرد.در آن زمان مايکروسافت فقط 40 کارمند داشت که شبانه روز به شدت کار ميکردند و کل فروش آن فقط 2.4 ميليون دلار در سال بود.
چند سال بعد IBM درب اتاق گیتس را کوبید و به او پیشنهاد داد تا اگر سیستم عاملی را که طراحی کرده بود به آنان بفروشد . وی به آنان پاسخ مثبت داد و این در حالی بود که گیتس هیچ سیستم عاملی را پیاده سازی نکرده بود . وی سیستم عاملی را از شخص دیگری با حق کپی رایت خریداری نمود . ان سیستم عامل «داس» نام داشت . سپس گیتس "داس" را بدون حق کپی رایت به IBM   فروخت .
استیو جابز باز از گیتس خواست تا نرم افزار هایی بصری از قبیل   Excel و Words را طراحی کند. اما بیل قصد نداشت تا زندگی کاری خود را  وقف ایده های جابز کند . زیرا ایده های جابز قابلیت های اجرایی ضعیفی داشت . پس گیتس تصمیم گرفت تا خودش یک  سیستم عامل بصری طراحی کند و نام آن را "windows “ گذاشت .
دستیابی به هدف
زمانی که ویندوز راه اندازی شد گیتس جهانی را که تجسم می کرد به آستانه ظهور رساند . اکنون هر خانه یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز داشت. بیل گیتس هر روز ثروتمندتر می شد و طبق چشم انداز خود در سن 39 سالگی به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد.
درحال حاضر بيل گيتس , ثروتمندترين مرد دنيا شناخته شده است. او اين مقام را چندين حفظ کرد.

يکي از دلايل موفقيت مايکروسافت به گفته خود گيتس استخدام افراد با هوش در اين شرکت است.گيتس زماني که فقط 19 سال داشت مايکروسافت را مديريت ميکرد. او به قدري کار ميکرد که حتي گاهي چند روز محل کار خود را ترک نمي کرد و به همراه کارمندان خود به سختي برروي پروژه هاي مختلف و سفارش مشتريان کار ميکرد.

اینفوگراف زندگی نامه بیل گیتس