مصاحبه با محمد دهدشتی- موسس استارتاپ نانو فیلتر ارگان


بنده محمد ابراهیم دهدشتی هستم دانشجوی کارشناسی برق قدرت؛ تخصص اصلی بنده نانو تکنولوژی است و تقریبا 8 سال است که در این حوزه فعالیت دارم. از افتخارات من در این چند سال بصورت خلاصه:

  • کسب5سال عنوان پژوهشگر برتر استان خوزستان
  • سه سال رتبه برتر جشنواره جوان خوارزمی
  • ثبت 13 عنوان اختراع
  • انتشار بیش از 30 عنوان مقاله ملی و بین المللی
  • کسب رتبه اول جشنواره جهاد علمی دانشجویان استان خوزستان در سال 95
  • فعالیت در حوزه های نانو، نجوم، رباتیک، ریاضیات
  • داوری و بازخوانی چند مجله بین المللی و ISI

و در حال حاضر استارتاپی را تحت عنوان "نانو فناوران اَرگان" در محل "مرکز نوآوری اندیشه سیمرغ یاس" واقع در پارک فناوری پردیس، راه اندازی کرده و در حوزه­ی نانوتکنولوژی و تصفیه­ی گاز مشغول به فعالیت شده ایم.

اسـتارتآپها کسـب وکارهایی هستند که هـم بـه اقتصاد کمـک میکننـد، هم کارهـا را آسـانتر کرده انـد.نانو فیلتر شما از چه روشی برای تحقق این مهم استفاده کرده است؟

این نانو فیلتر قرار است جایگزین ماده ای وارداتی و بسیار قیمتی به نام "منواتانول آمین" در پالایشگاه های گاز و همچنین پتروشیمی­ها  گردد که تا کنون در ایران تولید نمی­شده و جزء مواد تحریمی و سیاسی از سمت دولت­های غربی بوده است. همچنین این نانو فیلتر هزینه­ی بسیار ارزان تری از آمین­ها دارد؛ دوستدار محیط زیست است؛ و رویکرد جدیدی را به صنعت نفت و گاز، پتروشیمی آغاز کرده است.

ایده شروع این کار از کجا به ذهنتان خطور کرد؟

در سال 1392 بنده خودم در یک پالایشگاه گازی واقع در جنوب ایران مشغول بکار بودم و از مشکلات یک پالایشگاه به خوبی با خبر بودم. یکی از پر هزینه ترین و سخت ترین کارها درآن سال تهیه­ی آمین مناسب برای پالایشگاه ها بود. البته مشکلات دیگری هم وجود داشت اما بنده اولویت را در حل مشکل آمین ها و واردات آنها میدانستم. همچنین این پروژه از طرف شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت نیز بعنوان اولویت های پژوهشی آن سالها اعلام شده بود.

کارآفرینی از دید شما چطور تعریف میشه؟

 به نظر من کار آفرینی را میتوان رویکردی نو و خلاقانه به حل مشکلات مردم و جامعه دانست. کارآفرینی میتواند در بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی نجات بخش باشد.

 

 

الان کجای مسیر چالشی کارآفرینی قرار دارید؟

درحال حاضر در مراحل مقدماتی برای پیوند این فیلتر به صنایع کوچکِ گازهستیم، همچنین فعالیت هایی را نیز در حوزه آموزشِ نانو شروع کرده ایم.

چه ویژگی بارزی داشتید که فکر کردید با سایرین متفاوتید و دست به کارآفرینی زدید و کارمندی رو انتخاب نکردید؟

از خصوصیات اخلاقی بنده پشتکار و تلاش است و همچنین از یکنواختی و چهارچوب قانون بیزارم. همیشه دوست دارم قله­های جدید را کشف کنم و به تجربیاتم در زندگی بیفزایم، همین امر باعث شد که در مسیر کارآفرینی و با رویکردی نو به صنعت گاز در ایران راه جدیدی برای تصفیه و فرآوری آن پیداکنم و در راستای تحقق اهداف ایران اسلامی گام بردارم.

یکی از خصوصیات بارز جوانی آینده نگری است.چه آینده ای رو برای نانو فیلتر ارگان متصورید؟

ان شاالله که در آینده و چشم اندازی 5 ساله حداقل 25درصد از سهم آمین در بازار ایران را خواهم گرفت.

اگر موفق نشید چیکار می کنید؟

کارآفرینی را رها نمیکنم؛ فقط کمی مسیرم را تغییر میدهم!

توصیه پایانی برای سرمایه داران مالی و مهارتی...

سرمایه داران باید بدانند که رسیدن به اهداف عالی و تعالی در این مسیر و همچنین قدرتمندی نظام جمهوری اسلامی و اقتدار ایرانی ملزم به کشف راه های جدید و علوم و تکنولوژی های نوپاست که این امر جز با سرمایه گزاری آنان میسر نمی­شود. کسب و کار نو و استارتاپ نیازمند اعتماد و سرمایه است و رونق این صنعت بزرگ به آنها نیاز دارد.