مصاحبه با مهندس پنیریان


مصحبه با کارآفرینان: علی پنیریان- مدیر عامل مرکز نوآوری یاس

پژوهشگر، کارآفرین، مخترع و مشاور "حوزه دانش بنیان"

طراح و مدل ساز راه اندازی، بازبینی و توسعه کسب وکار های دانش بنیان

 • تحصیل در رشته مهندسی مکانیک و MBA دانشگاه امیرکبیر
 • تدریس در زمینه های زیست بوم کارآفرینی-کارگاه ایده کاوی و خلاقیت
 • سخنران نشست های دانشجویی در دانشگاه های سراسر کشور در حوزه اقتصاد مقاومتی- اقتصاد دانش

بنیان ،سبک زندگی دانشجویی و شروع کسب و کار نوپا

 • کسب رتبه استانی در پنجمین جشنواره خوارزمی 1382
 • کسب رتبه دوم کشوری در ششمین جشنواره خوارزمی1383
 • مجری هسته تحقیقاتی طراحی و ساخت میز لرزان – شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان – 1383-1384
 • کسب مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات و تکنولوژی های جدید ژنو- سوئیس )طرح میز لرزان( 1384
 • کارآفرین برتر در دومین جشنواره ملی شیخ بهایی )طرح میز لرزان( 1384
 • مشاور تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پارک فناوری پردیس از 1393
 • کسب مقام پروژه برتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 1390
 • دارای 5 ثبت اختراع تجاری شده از سال 1383 تا 1394
 • مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه اندیش اسپادانا از1394-1388
 • از بنیان گذارانو مدیرعامل مرکز نوآوری و شتابدهی یاس 1393

علی پنیریان هستم مدیرعامل مرکز نوآوری یاس

مرکز نوآوری یاس چه خدماتی به جوانان و مشتاقان کارافرینی ارائه می کند؟

مجموعه یاس :به عنوان یک نهاد خصوصی تسهیلگرخلق و راه اندازی کار و کسب های نوپا با چهار واحد شتابدهنده سیمرغ، هدفمندسازی محتوا و آموزش هما،رویداد های کارافرینی هدهد و خدمات تجاری سازی ققنوس در این مسیر حرکت می کند.

 

این روزها اسم شتابدهنده های مختلف به چشم می خورد.شتابدهنده ها چگونه استارتاپ ها را کمک می کنند؟

هسته های نوپا که حول یک ایده ی محوری همراه تیم خود با مدل کسب و کاری که ایجاد می کنند،در مسیر رسیدن به هدف وارد شتابدهنده می شوند.در واقع در شتابدهنده ها،شتاب در زمان و هموار شدن بسیاری از موانع مسیر با سرعت بیشتر اتفاق می افتد.

ما در شتابدهنده سیمرغ به صورت دوره ای به شتابدهی هسته های نوپا می پردازیم.

افراد ایده هایشان را به صورت الکترونیکی ارسال می کنند.پس از غربالگری اولیه و مصاحبه حضوری تعدادی از تیم ها وارد دوره ی 2 ماهه پیش شتابدهی می‌شوند.در پیش شتابدهی مشاوره‌ی تحصصی، دوره های ویژه تجاری سازی و خلق مدل کسب و کار و نمونه سازی اولیه اتفاق میافتد.تیم های راه یافته به 6 ماهه شتابدهی فعالیت های تخصصی تری را پیش خواهند گرفت.مشاوران و مربیان با تجربه و نمونه سازی نهایی و تمام مقدمات لازم برای آمادگی نوپا برای معرفی و ارائه نهایی در تقاطع های سرمایه گذاری انجام خواهد شد.

شتابدهنده خوب چه ویژگی ای دارد؟

در واقع وظیفه اصلی و اولویت دار شتابدهنده جهت دادن به نگرش افراد می باشد.

افرادی که مسئولین شتابدهنده هستند باید خودشان تجربه تجاری سازی و کارآفرینی را داشته باشند تا پیچ و خم های مسیر را به نحو احسن بشناسند و مشکلات نوپا را درک کنند و بتوانند تجارب ارزشمندشان را در اختیار افراد قرار دهند.

کلیدی ترین مسائله در شتابدهنده جریان جا به جایی تجارب و اطلاعات می باشد.

حضور یک تیم در شتابدهنده چه مزیت هایی می تواند برای آن داشته باشد؟

حضور تیم ها در شتابدهنده باعث می شود در میدان مغناطیسی کارآفرینی قرار گیرند.تعامل روزانه با افراد هم سطح و فعال در این حوزه و مشاوران و مربیان و کادر اجرایی حاضر باعث بالا رفتن انگیزه و پشتکار افراد می شود.در ابتدای مسیر فراز و نشیب کار زیاد است و تحمل افراد کم است؛تیم ها با حضور کنار هم نواقص و کم انرژی بود همدیگر را در بحران های زمانی و موقعیتی جبران می کنند.

ارتباط تیم ها با هم بستری می شود تا در نوآوری و خلاقیت با ایده دادن در کارهای هم، در مسائل تجاری و برندینگ، حتی در مسائل فنی نیز می توانند بر روی  هم تاثیرگذار باشند.

ارتباط تیم ها با کادر شتابدهنده باعث ایجاد شرایطی برای استفاده از تجربیات مربیان و مربیان و شنیدن داستان های موفقیت و شکست آنها جهت رفع نواقص و کاستی هایشان می شود.

در ارتباط گیری تیم ها با زیست بوم کارآفرینی نیز با توجه به گستردگی دامنه ی ارتباط شتابدهنده و تاثیر بالای هر کدام از ارتباطات بر روند پیشبرد کارهای تیم حیاتی می باشد.

 

شما از چه زمانی وارد بازار کار شدید؟

در دوران تحصیل ما بازار کار به شکل خط کشی شده ی امروز نبود.از دوران دبیرستان در حوزه رباتیک شروع به کار کردم و بعد هم با ایده گرفتن از منارجنبان و ثبت اختراع و خلاقیت در این حوزه رسما وارد فضای علمی شدم. سال 83 اولین هسته در مرکز رشد شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان که اینها بیشتر حالت پژوهشی داشت.اما از سال 84، از هجده سالگی فعالیت اقتصادی را آغاز کردم.

هــر کار و کسبی بی شــک نیازمنــد ســرمایه گذاری اســت. گاهــی ســرمایه گذاری از جنــس زمــان، و تخصـص و گاهـی اوقـات بـه تناسـب کار ســرمایه گذاری مــادی. شــما بــا چــه میــزان ســرمایه اولیــه کارتــان را اســتارت زدیــد؟

از نظر سرمایه مالی اولیه برای آغاز کار و کسب] به واقع با صفر شروع کردیم اما به مورور با کسب اعتبار و تجربه از تسهیلات بانکی استفاده کردیم و با پشتکار و همراهی و صمیمیت بین تیم و همراهانمان و کمک های محسوس و نامحسوس خداوند کار آغاز شد.

در ابنتدای کار بالاترین سرمایه، خلوص بالای افراد است که باعث شتاب آنان می شود.در طول مسیر هر چقدر خلوص کمتر می شود سرعت رشد کمتر می شود و سختی ها بیشتر به چشم می آیند. همراهی خانوده در شروع کار و صبر همسرم در تحمل ناملایمتی های مسیر و غلبه به مشکلات بسیار تاثیرگذار است.

اشــتباهات بخشــی از زندگــی بشــر بـوده و هسـت و در هـر فعالیـت و کاری اشــتباهاتی ناخواســته پیــش می آینــد و بـا جرئـت می شـود اذعـان کـرد کـه نمیتــوان از آن مبــرا بــود. اگــر شــما فرصتــی بــرای برگشــت بــه گذشــته داشــته باشــید، اشــتباهی هســت کــه آن را جبــران کنیــد؟

اگر به گذشته باز گردم از فرصت ها بیشتر استفاده می کنم.یکی از اشتباهاتم شاید این بود که بیشتر در فضای عملیاتی کار کردم و از عملیات به راهبرد رسیدم و در شروع امر کمتر از دید علمی و تخصصی به مسائل توجه می کردم که شاید در صورت بازگشت دید راهبردیم را بیشتر می کردم.

هسته ی اصلی فعالیت های شما در مرکز نوآوری یاس چیست؟

هسته ی اصلی فعالیت ما  به عنوان یک شرکت دانش بنیان فعال در این حوزه ، کار و کسب های سخت افزاری است.اما وظیفه اصلی خود را اعتلای زیست بوم کارافرینی از طریق الگوسازی و الگونمایی اجزای زیست بوم و همکاری با آغازگران کارآفرینی می دانیم.

چشم انداز مجموعه شما برای سال های آتی چیست؟

این مجموعه با حفظ سازمانی یادگیرنده، مولد و محرک ، مقید به اصول اسلامی و با پشتکار تیم خود و توکل به خدا جهت تحقق رشد زیست بوم کارآفرینی تلاش می نماید و در این مسیر در نظر دارد طی 5 سال آتی با 70 کارآفرین ، مشارکت و همکاری نماید.

مدیریت یک شرکت

جایگاه شتابدهنده در کجای زیست بوم کارآفرینی است؟

جایگاه ویژه ای است.شتابدهنده در واقع نقش واسطه گری دارد؛به عنوان واسطه ای که منافعش در به نتیجه رسیدن فعالیت کارآفرینانه هسته های نوپا می باشد که وجه مثبت واسطه گری می باشد.با توجه به اینکه شتابدهنده ها بیشتر در بخش خصوصی فعالیت می کنند منافعشان با استارتاپ ها درگیر است و لذا همه ی تلاش خود را برای محقق شدن اهداف آن ها می کند.در واقع شتابدهنده ها حلقه ی واسطی برای پرورش تیم های نوپا و آماده کردن آنها برای ارائه نهایی به سرمایه گذار می باشد.

در پایان توصیه تان برای جوانانی که قصد آغاز فعالیت کارآفرینانه دارند چیست و چه مسیری پیشنهاد می کنید؟

1-به خودشناسی برسند که صرفا با وارد عمل شدن ایجاد می شود

2- تیم خود را درست تشخیص دهند و شروع به کار کنند.در انتخاب اعضای تیم توجه کنند که در دغدغه مندی ها باید یکی باشند اما در مهارت ها مکمل هم.

3-یک ایده درونزا را برای شروع کا انتخاب کنند.که از دو جهت باید بررسی شود.یکی اینکه از درون آمال و دغدغه های افراد تیم باشد و دیگری منطبق با نیاز جامعه بودن.

4- از تجربیات کارآفرینان بهره مند شوند و تحت هر شرایطی دست به آچار شوند.

5- انعطاف پذیری داشته باشند. ممکن است به هر دلیلی در ایده چرخشی ایجاد شود که ظرفیت ایجاد و پذیرش چرخش مهم است.

6- هم سویی دغدغه و نگرش افراد با کار تیم را در نظر بگیرند.

سخن پایانی...

بزرگ فکر کنید، کوچک عمل کنید و همین الان شروع کنید.